Novinky léta 2010 okolo ASP.NET

V posledním měsíci Microsoft uvolnil několik nových technologií, které souvisí s webovým vývojem, ale leckdy mají i větší přesah. Podívejme se zběžně na ně, třeba Vás některá z nich zaujme nebo inspiruje.

IIS Developer Express

Když člověk dosud vyvíjel v ASP.NET, měl prakticky jen dvě možnosti, jak svou aplikaci otestovat – použít webový server vestavěný ve Visual Studiu (ASP.NET Development Server zvaný také Cassini) nebo použít lokální IIS Web Server. Nevýhodou první možnosti je to, že nemáme k dispozici vše, co v plném IIS, a tak ladíme v jiném prostředí, než kde budeme aplikaci provozovat.
Nevýhodou použití IIS je to, že jeho verze je spjatá s verzí operačního systému vývojářského stroje (takže opět jiné prostředí pro vývoj a pro nasazení).
Proto Microsoft přišel s IIS Developer Express, které spojuje výhody velkého IIS 7.x (obsahuje tedy všechny jeho fičury, včetně SSL nebo URL Rewrite, a to na všech Windows od XP výše včetně) a lehkost Cassini, tj. xcopy distribuce (není třeba nic instalovat/registrovat), nejsou třeba administrátorská práva a použití (včetně integrace do Visual Studia) je jednoduché a intuitivní. Nainstalovat si ho můžete přes Web Platform Installer.
Podrobnosti v článku Scotta Guthrieho.

SQL Server Compact Edition 4

Jedná se o novou verzi embedded relační databáze. Její výhodou je žádná instalace, takže i pokud máte k dispozici jen sdílený hosting, není to problém – stačí do bin adresáře nakopírovat binárky. Další zásadní vlastností je to, že databáze podporuje (dosti velký) subset jazyka Transact-SQL (používaný ve velkém SQL Serveru) a je možné použít nejen klasický ADO.NET přístup, ale i další oblíbené O/R mappery. Důležité je také to, že tento produkt (stejně jako IIS Developer Express) je zdarma.
Zajímavostí (značně užitečnou) je přítomnost podpory pro stránkování přímo v této verzi T-SQL – přes příkazy OFFSET a FETCH – takže není nutné používat ranking functions. Více detailů najdete v tomto blogspotu.

Razor

Razor je nový templatovací engine, tedy něco jako dosavadní (ne-příliš oblíbený) T4. Zjednodušeně řešeno je to třída, do které strčíme data a šablonu a jako výsledek dostaneme string (data přetransformovaná šablonou).
Pro webové vývojáře je zajímavý tím, že bude použit jako alternativa ke stávajícím WebForms stránkám (typicky soubory s příponou aspx), což se vzhledem k méně zašumněné syntaxi hodí; ale není to žádný přelomový krok. Soubory mají příponu cshthml nebo vbhtml, podle jazyka, který používáme uvnitř šablony (C# nebo VB.NET), a říká se jim ASP.NET Web Pages.
Připravuje se také nový view-engine pro ASP.NET MVC, který bude založen právě na Razoru. Btw. prvního preview ASP.NET MVC 3 bychom se měli podle jednoho komentáře na blogu Scotta Guthrieho dočkat již v průběhu tohoto měsíce (červenec 2010).
Poměrně podrobný popis syntaxe najdete kde jinde než v článku Scotta Guthrieho.

WebMatrix

WebMatrix je free vývojové prostředí pro tvorbu jednoduchých webů. Je postavené na ASP.NET Web Pages (jednoduchý framework nad ASP.NET), který využívá výše zmíněného Razoru pro zápis „dynamického“ kódu v tzv. spaghetti stylu (jedna dlouhá nudle). Není to tedy nic pro profi vývojáře, je mířeno spíše na začátečníky a hobby vývojáře. Pokud bude vývojáři WebMatrix těsný, je možné projekt překlopit do verze pro Visual Studio. I zde najde začátečník či hobby vývojář free vývojové prostředí – Visual Web Developer 2010.
Z prostředí WebMatrixu je možné ovládat také IIS Developer Express a SQL Server Compact Edition (které se instalují spolu s WebMatrixem), takže vývojář má k dispozici kompletní free webový stack pro vývoj.
Úvod do WebMatrixu najdete zde, podrobnější informace např. na webu asp.net.

Visual Studio 2010 v češtině

Nevím jaky Vy, ale já jsem odpůrcem lokalizace vývojových nástrojů. Angličtina prostě k vývojařině patří a alespoň základy by tak měl umět každý, kdo to myslí s programováním vážně. Lokalizační balíček pro Visual Studio 2010 je možné nainstalovat do Visual Studia minimálně verze Professional – to je dle mého skromného názoru způsobeno tím, že Express edice nepodporují addony. Nicméně pokud má být lokalizace určena především pro edukativní účely, není to myslím problém, protože většina „IT škol“ je v programu MSDN AA, příp. studenti mohou využít programu DreamSpark.

2 thoughts on “Novinky léta 2010 okolo ASP.NET

  1. No nad tímhle jsem právě přemýšlel, jak to formulovat…on totiž Scott ve svém článku označuje jako „ASP.NET Web Pages“ jak ty cshtml a vbhtml soubory („We are referring to these pages as simply “ASP.NET Web Pages”„), tak celý ten jednoduchý engine nad ASP.NET. Aspoň tak jsem to pochopil.
    Pěknej hokej, co? 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.